فاکتورهای موثر در رتبه بندی ۲۰۱۵ گوگل

در مطالعه ی جامعی توسط سایت سرشناس MOZ  باهمکاری domaintools,similarweb و ahrefs ؛ فاکتورهای اثرگذار بر رتبه در موتورهای جستجو بر اساس بیش از ۱۷۰ وابستگی و ۱۵۰۰۰ نقطه داده (datapoint) انجام شد. گزارش کامل این تحقیقات را می توانید در سایت MOZ دنبال کنید.

در این تحقیقات ۵۰ نتیجه اول گوگل در ۱۶٫۵۲۱جستجو با کلمات پرفشار منجر به ۷۰۰٫۰۰۰ آدرس صفحه یکتا شد که با استفاده از روش های تحلیل داده مورد بررسی قرار گرفت.

در زیر ۱۰ یافته ی مهم را به صورت فشرده برای شما گرد آورده ایم.

۱- ارتباط کمی میان استفاده از کلمات کلیدی در برگه و رتبه مشاهده شد. این به دلیل هوشمند تر شدن رتبه بندی گوگل در تشخیص معنایی برگه هاست (از طریق کلمات کلیدی مرتبط، مترادف ها، شکلهای متنوع یک عبارت و نهادها) بدون در نظر گرفتن عین عبارت کلیدی. معتقدیم همگام شدن با خواسته ی جستجو کننده هدف نهایی موتورهای جستجوست.

۲- در حالی که طول برگه، استفاده از hreflang و تعداد لینک های درون برگه اهمیت متوسطی در گوگل رنک داشتند، متوجه شده ایم که https اثرگذاری بسیار ناچیزی دارد. این خلاف چیزیست که گوگل مدعی شده است و در ازای آن دو فاکتور زمان پاسخ دهی سرور و طول url از امتیاز شما می کاهد.

۳- بر خلاف شایعات، داده های ما حاکی از یک ارتباط قوی میان رتبه گوگل و تعداد لینک های داده شده به برگه هاست.

۴- در حالی که یک رابطه ی آشکار میان استفاده از کلمه ی کلیدی در نام دامنه و رتبه وجود دارد، احتمالا این به دلیل ممتاز شدن متن های پیوند داده شده، استفاده به عنوان کلمه ی کلیدی و سیگنال هایی از این دست است.

۵- ارتباط کوچکی میان انشعاب دامنه و رتبه در گوگل مشاهده شد.

۶- در حالی که ارتباط قوی از شاخص لینک به برگه ها دیده نمیشد، مجموع لینک های داده شده به دامنه ی اصلی یا فرعی یک ارتباط قدرتمند با رتبه در موتورهای جستجو داشت. معتقدیم لینک ها همچنان نقش پر رنگی در الگوریتم رتبه بندی گوگل دارند.

۷- استفاده از متن های پیوند دار یکی دیگر از شاخص های اثرگذار بر افزایش رتبه بود. تعداد لینک دامنه های یکتا با متن های پیوند دار که شامل بخشی از کلمه ی کلیدی شماست نتیجه ی دلخواه را برآورده می کند.

۸- تاثیر تعداد اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی بر رتبه مانند همیشه پر مناقشه است.  هر چند دلایل قوی وجود دارد که نشان می دهد گوگل تعداد اشتراک گذاریها را به شکل مستقیم در الگوریتم رتبه بندی خود به کار نمی گیرد، همچنان مزایای ثانویه ی زیادی از اشتراک گذاری موفق برای سئو وجود دارد.

۹- زمان باقیمانده تا انقضای دامنه ی شما تاثیر متوسطی بر روی رتبه ی بالاتر شما دارد. در همین حال ثبت خصوصی اطلاعات دامنه تاثیر منفی بسیار کوچکی دارد.

۱۰- نتایج به دست آمده از similarweb نشان داد که برگه هایی با میزان ریزش بازدید کننده ی کمتر، تعداد نمایش و زمان سپری شده در برگه ی بیشتر شاخص های موثری بر رتبه بود.

برگرفته از سایت MOZ: لینک مقاله

 

 

یک نظر نظر دهید

فرايند تشخيص مورد ١ چقدر پيچيده هست